Narty we Włoszech

Alpejskie ośrodki sportów zimowych kuszą amatorów narciarstwa i snowboardu. Argumentów na korzyść nart we Włoszech bądź nart w Austrii jest wiele. Niezbywalnym powodem dla wyboru włoskich ośrodków narciarskich są warunki atmosferyczne. Włoska słoneczna aura na stoku stanowi o komforcie urlopu. Bez wątpienia jest to mocny argument dla prawdziwych zmarzluchów. Na równi z ilością dni słonecznych są warunki śniegowe. Jakość przygotowania nartostrad nie budzi żadnych zastrzeżeń. Pokrywa śnieżna, która średnio wynosi 150 cm i utrzymuje się od grudnia do końca marca zachęca do wyjazdu na narty do Włoch minimum dwa razy w sezonie. Kolejnym powodem, który przeważa szalę za nartami we Włoszech jest swoboda na stoku. Brak kolejek do wyciągów i optymalnie rozkładająca się liczba narciarzy na stokach umożliwia komfortową i bezpieczną jazdę na nartach.

relaks na stoku narciarskim madesimo wyciąg narciarski

Jak wybierać ośrodki narciarskie we Włoszech?

Decydując się na wyjazd na narty we Włoszech warto przyjrzeć się kilku ośrodkom narciarskim i dokonać optymalnego wyboru. Jedne ośrodki bardziej nadają się na treningi i uprawianie typowo jazdy sportowej.  Inne kurorty Włoskie,  promują walory krajoznawcze np. słynna Sella Ronda w regionie Madonna Di Campiglio i Folgarida Marilleva. Kronplatz, z kolei, został najwyżej oceniony w rankingu jako najbardziej nowoczesny ośrodek narciarski (superszybkie gondole z wi fi i podgrzewanymi kanapami) uprzyjemnia i zwiększa komfort narciarzy. Rekreacyjny charakter miejsc prezentują także ośrodki z basenami termalnymi. Najbardziej znaną miejscowością we Włoszech, łączącą zimowe szaleństwo z relaksem w termach jest Bormio. Miasteczko położone na granicy włosko – szwajcarskiej. Jako włoskie królestwo Freestyle, uważa się Livigno z 150 km nartostrad. Godnymi uwagi są „multi centra sportów zimowych”, gdzie można doświadczyć narciarstwa zjazdowego, narciarstwa biegowego, free style, free ride i tras ski turowych.

Jak przygotować się na wyjazd na narty do Włoch?

Treningi kondycyjne – indywidualne bądź grupowe są doskonałą formą przygotowania kondycyjnego do jazdy na nartach. Większa sprawność fizyczna maksymalizuje komfort jazdy na nartach. Dzięki wytrenowaniu narciarz jest w stanie doskonalić techniki bez większych ograniczeń. Treningi przygotowujące do sezonu są szczególnie ważne dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami. Włoskie stoki charakteryzują się świetnym przygotowaniem struktury śniegu – poranni narciarze mogą cieszyć się tzw. „sztruksem”. Żeby radość nie była ulotna, siła mięśni nóg i kondycja fizyczna są bardzo ważne. Stawianie pierwszych kroków na nartach dla osób wykonujących prace biurowe jest męczące. Pierwsze godziny na nartach wszystkim dają mocno w kość, ponieważ angażowane są mięśnie, z których nie korzystamy na co dzień. Przygotowanie kondycyjne zwiększa bezpieczeństwo jazdy na nartach zarówno początkujących jak i ekspertów.

Celem treningów jest podniesienie ogólnej sprawności fizycznej i zwiększenie wydolności tlenowej organizmu. Podczas treningów wzmacniana jest siła mięśni nóg, efektem jest także większa gibkość, równowaga, szybkość i wytrzymałość. Treningom towarzyszą elementy technik narciarskich oraz kształtowanie prawidłowej pozycji narciarza. To doskonały sposób by zostać królem nart we Włoszech.

rozgrzewka narciarska we włoskich alpach - Madesimo

Kto może wziąć udział w treningach przez wyjazdem na narty do Włoch?

Treningi są skierowane do wszystkich, którzy lubią się ruszać. Nie ma znaczenia wiek ani umiejętność jazdy na nartach. Ze względu na fakt iż na nartach jeżdżą najmłodsi jak również Ci, którzy są w sile wieku założyliśmy dwie grupy. Trening dla dzieci ze współudziałem rodziców tzw. ”trening dla rodzin” oraz trening dla dorosłych. Tempo treningów jest wysokie, ale każdy może na chwilę odpocząć lub indywidualnie dobrać sobie intensywność treningu, która będzie odpowiednia.

Treningi kierowane do rodzin – to przede wszystkim dobra zabawa i wspólnie spędzony czas w aktywnej formie. Podczas treningu całe rodziny zbudują kondycję na narty a dzieci nauczą się podstawowych pozycji narciarskich oraz wzrośnie ich wiara w siebie. Uczestnicy dowiedzą się jak stawiać pierwsze kroki na nartach, przełamią obawę i strach przed wysokością. Treningi oprócz poprawy ogólnej sprawności fizycznej skupiają uwagę na siłę mięśni nóg, koordynację i równowagę. Treningi prowadzone są z fantazją.

Kuchnia włoska

Kuchnia włoska to kolejny argument dla wyboru wyjazdu na narty do Włoch. Specjalnością są wszelkiego rodzaju pasty przygotowywane ze świeżych i suszonych pomidorów, nasycone świeżymi ziołami (bazylią, oregano, tymiankiem). Doskonałym akompaniamentem dla makaronów są wina – białe. Będąc na nartach we Włoszech warto zatrzymać się w winiarni i posmakować wina prosto z winnicy. Włoska pizza z karczochami i prosciutto crudo, prosciutto cotto zadowoli nie tylko koneserów pizzy.

Jak dobrać sprzęt narciarski?

Narty, buty, kije, kask – to podstawowy sprzęt każdego narciarza – rozpoczynającego przygodę z narciarstwem zjazdowym jak również eksperta. Bez względu na poziom umiejętności każdy narciarz wybierający się na narty do Włoch powinien być wyposażony w kask. Na rynku są różne rodzaje kasków – z regulowanym obwodem, z miękkimi uszami, z szybką z przodu, z twardymi uszami i gardą. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie prosty kask, gdzie gogle będą stanowiły oddzielny atrybut narciarza, niemniej odpowiednio dopasowany do modelu kasku. Warto pod kask zakładać kominiarkę, która zwiększa komfort i ułatwia dopasowanie kasku do głowy narciarza.

Na rynku istnieje siedem podstawowych typów nart. Należą do nich: easy, all round, all mountain, race, word cup, free ride i free style. Sprzęt dobiera się odpowiednio do poziomu umiejętności, rodzaju zastosowania, wzrostu, płci i ewentualnie wieku. Podobne czynniki brane są pod uwagę przy wyborze butów narciarskich. Tutaj najważniejszym kryterium dopasowania odpowiednich butów są: poziom umiejętności, wiek, rozmiar, płeć.

Kije z kolei warto mierzyć w sklepie narciarskim przy założonych butach narciarskich na nogi. Odpowiednia długość kijów stanowi podstawę w posługiwaniu się prawidłową techniką narciarską na stoku.

Czy wypożyczać narty we Włoszech?

Wielu narciarzy, którzy decydują się na wyjazd w Alpy i wybierają Włochy preferują transfer samolotem. Ten rodzaj transportu ma pewne ograniczenia, które warunkują wielkość i wagę bagażu. W przypadku narciarzy „rekreacyjnych”, którzy jeżdżą na narty raz w sezonie, rozwiązaniem jest wypożyczenie sprzętu na miejscu. Fakt ten ułatwia organizację transportu, a przy tym pozwala na testowanie różnych modeli nart na miejscu. Ceny na miejscu nie są wygórowane, a możliwość ewentualnej wymiany sprzętu na miejscu, daje poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Zjazd narciarskisnowboard w madesimo

Narty Włochy – jak się tam dostać?
Aby zrealizować wymarzony zimowy urlop nie trzeba iść na kompromis. Można wybrać taki środek transportu, który będzie najbardziej pożądany.

Najszybszym rozwiązaniem transportowym będzie skorzystanie z połączeń lotniczych. Dzięki temu wyjazd na narty nie będzie wiązał się z irytacją na drodze i godzinami spędzonymi w aucie bądź autokarze. Lotniska obsługujące transfery do ośrodków narciarskich oferują: lotnisko Milano – Malpensa, Bergamo, Turyn.

Innym rozwiązaniem jest przejazd autem – niekremujący i umożliwiający regulację trasy i samodzielne gospodarowanie czasem pod drodze. Ogólnodostępne nawigacje ułatwiają dojazd na narty we Włoszech.

Jeśli nie dysponujemy własnym pojazdem można zdecydować się przejazd autokarowy, który odbywa się z dużych polskich miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław). Tutaj niemal bez ograniczeń można zapakować bagaż i bez obaw zabrać narty do luku.

Sugerowany dojazd z Polski do Bormio

Najbardziej optymalną drogą jest przejazd przez  Livigno. Tu należy kierować się z Polski w kierunku  Monachium, dalej Insbruk, Landec, Neuders, Zernez, Livigno. Należy zwrócić uwagę na fakt tunelu w Livigno (opłata drogowa), jak również należy zaopatrzyć się w winiety w Szwajcarii i Austrii.

Dojazd do Folgarida Marilleva – miejscowość Commezzadura

Korzystnym wyborem będzie droga przez Monachium, dalej Innsbruck, Brennero, Bolzano, tutaj należy wybrać zjazd z autostrady (Mezzolombardo/Mezzocorona), przez Cles, Male, Commezzadura.

Dojazd do Aprica

Należy się kierować przez Monachium, dalej Insbruk, Przełęcz Brenner, Bolzano i do celu Aprica.

Dojazd do Zoldo Alto – Civetta

Monachium, dalej Regensburg, Insbruk, przez przełęcz Brenner, dalej Bolzano, przez Ora, Cavalese, Predazzo, Passo  di Valles, Falcade, Aleghe, Caprille, Zoldo Alto (Civetta)

Łańcuchy śniegowe są wymagane.

W dniu dojazdu należy śledzić warunki pogodowe, w razie śnieżycy, należy skontrolować czy droga jest przejezdna.

Winiety i opłaty drogowe:

Należy pamiętać o zakupie winiety: w Austrii, plus opłaty we Włoszech (płatne odcinki autostrady).

Zasady ruchu drogowego w Austrii:

Należy pamiętać o wyposażeniu pojazdu w kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera pojazdu.

Zasady ruchu drogowego we Włoszech:

Należy pamiętać o uiszczeniu opłat parkingowych i posługiwaniu się specjalną kartą parkingową w przypadku parkowania w małych i dużych miastach. Kartę parkingową można zakupić na poczcie.
wyjazd narciarski do Madesimo

Narty Włochy Express

Intensywny kurs narciarski prowadzony przez instruktorów SITN PZN, kierowany jest do osób, które w krótkim czasie chciałby nauczyć się jeździć na nartach, a startują od podstaw. To także propozycja dla tych którzy wybrali wyjazd na narty w Alpy, by poczuć wiatr w żaglach i śmigać po świetnie przygotowanych stokach, napawać się włoską atmosferą w ramach apres ski, korzystać z włoskiego słońca i rozwijać swoje umiejętności o technikę i nowe tricki. Narty Włochy Express to kurs narciarski wykorzystujący innowacyjne metody i środki nauczania.

Partnerzy