Wyjazd na narty – kiedy, gdzie i jak?

Narty w marcu, dlaczego nie!

Kto ma ochotę na zimowe szaleństwo z początkiem wiosny powinien odpowiednio się przygotować do szusowania na alpejskich stokach.
Słońce, „sztruks na stoku” i świetna zabawa to właśnie jest urok zimowego szaleństwa, które kryje się pod hasłem narty marzec.
Dlaczego akurat w tym czasie warto jechać na narty? Przede wszystkim cena – marzec, jest miesiącem kwalifikującym się w cennikach skipasów na niski sezon, w związku z tym o zimowym szaleństwie w Alpach można myśleć już kiedy ma się 1000zł w kieszeni. Taka kwota powinna pozwolić narciarzowi na pokrycie kosztów zakwaterowania, 6 dniowego skipasu i w tym codziennego 3h szkolenia narciarskiego z instruktorami SITN PZN.

Kolejnym plusem wyjazdów narciarskich w marcu jest pogoda – w tym czasie panują niezwykle sprzyjające warunki dla zmarzluchów, dla rodzin z dziećmi i wszystkich tych co kochają słońce.

Warto zwrócić uwagę iż pod hasłem narty marzec ukrywa się nie tylko frajda z szusowania na nartach, ale także relaksowanie się na leżakach. Trudno wrócić z takiego wyjazdu bez dobrego humoru, gdyż zwykle narty marzec- to pierwsza okazja w roku do łapania promieni słonecznych – czyli witaminy D – odpowiedzialnej między innymi za wytwarzanie endorfin.

Jadąc na narty w marcu mamy niemalże gwarancję komfortowych warunków na stoku – w tym czasie wciąż stoki utrzymane są w bardzo dobrym stanie, a co więcej nie ma tłoku.
Decydując się na wyjazd w marcu warto wziąć pod uwagę iż, nie będzie nam potrzebna narciarska kurtka z dwoma polarami i grubymi skarpetami. Zwykle wystarczy kurtka narciarska i bielizna termo aktywna oraz średniej grubości rękawice. Komfort termiczny jest bardzo ważny. Należy zwrócić jednak uwagę, że ani wyziębienie ani przegrzanie nie będą nam służyć.

Bez względu na termin wyjazdu bezpieczeństwo jest najważniejsze! W związku z tym, kask na głowie musi być. Warto zatem kupować kaski z dodatkowymi wywietrznikami, które można otwierać lub zamykać w zależności od warunków termicznych.
Nie należy lekceważyć przygotowania sprzętu narciarskiego. Decydując się na narty w marcu warto oddać narty do serwisu. Śnieg w marcu lubi się kleić, zatem należy nasmarować ślizgi odpowiednim smarem (do wyższym temperatur) warto też naostrzyć krawędzie.
Ostatecznie nie wolno zapomnieć o przygotowaniu kondycyjnym…. Często pod koniec sezonu narciarzom wydaje się, że są odpowiednio przygotowani, bo niemalże cały sezon jest za nimi… Nic bardziej mylnego… w tym czasie stawy i mięśnie są już „zmęczone”, poza tym dochodzi fakt przesilenia wiosennego.

Narciarzu! Nie lekceważ treningu kondycyjnego, skorzystaj z suchej zaprawy, wzbogać dietę w świeże warzywa i owoce, zjedz rano owsiankę i ruszaj na stok! Narty w marcu to jest to!

Partnerzy